Zachód słońca Kalety

Zachód słońca Kalety

Lesno Rajza

Skorzystaj z aktywnej mapy  – kliknij poniższy link

http://www.opencyclemap.org/?zoom=16&lat=50.54578&lon=18.97586&layers=B0000

 

Szlak rowerowy „Leśno Rajza”

Utworzona przez użytkownika Jacek Lubos w dniu 4 grudnia 2014 o 09:17

Szlak rowerowy „Leśno Rajza”

Inicjatywa wytyczenia i oznaczenia szlaku łączącego sześć miast i gmin położonych w powiatach tarnogórskim i lublinieckim zrodziła się w 2012 roku. Pomysłodawcą był rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaletach- Jacek Lubos.

W 2012 i 2013 roku zorganizowano kilka spotkań organizacyjnych, w których uczestniczyli burmistrzowie miast: Kalety- Klaudiusz Kandzia, Woźniki-Alojzy Cichowski, Miasteczko Śląskie- Krzysztof Nowak, oraz wójtowie gmin:Świerklaniec- Kazimierz Flakus, Tworóg- Eugeniusz Gwóźdź i Koszęcin- Grzegorz Ziaja. Na zebraniach uzgodniono m.in. przebieg trasy, sposób oznakowania,umiejscowienie wiat spoczynkowych, wydanie mapy oraz nakręcenie filmu promocyjnego. Przyjęto także warunki użytkowania ścieżek leśnych na terenach nadleśnictw Świerklaniec, Koszęcin oraz Brynek.

Sama nazwa szlaku oraz jego logotyp wyłonione zostały spośród prac,jakie napłynęły do miast i gmin w ramach ogłoszonego jesienią 2012 roku konkursu. Autorką zwycięskiego projektu i laureatką konkursu została Karolina Szeliga z Koszęcina. „Leśno Rajza” w dosłownym rozumieniu, to nic innego, jak:„długa przejażdżka po lesie”. Logo przedstawia stylizowany rower z leśnymi akcentami.

Trasa „Leśnej Rajzy” przedstawia się w zarysie jako nieregularna ósemka,której „brzuszki” zbiegają się w Kaletach. Tę właśnie miejscowość można potraktować jako wygodną bazę wypadową dla dysponujących ograniczoną ilością wolnego czasu- startując z Kalet można podzielić szlak na dwie połowy.

Całościowo (bez odgałęzień) „Leśna Rajza” liczy nieco ponad 100kilometrów. Inauguracja przejazdu odbyła się 7 września 2013 roku. Wzięła wniej udział niecała setka rowerzystów. Podobna liczba pojechała na II Rajd Leśną Rajzą w dniach 28-29 czerwca 2014 roku.

Podróżując za znakami z zielonym rowerkiem można dotrzeć do tak ciekawych miejsc, jak rezerwaty przyrody Jeleniak Mikuliny (Koszęcin) i Góra Grojec (Lubsza, Woźniki). Zwiedzić zabytki architektury: pałace- w Koszęcinie,Tworogu, Brynku, Nakle Śląskim, Świerklańcu (Pałac Kawalera), Kaletach-Zielonej. Zabytkowe drewniane kościoły: św. Trójcy  (Koszęcin), św. Walentego (Woźniki),Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim, czy położony w sąsiedztwie „Leśnej Rajzy” kościół św. Jana Chrzciciela w Bruśku (gmina Koszęcin). Niepowtarzalny urok ma rynek najstarszej (sięgającej rodowodem XIII wieku) miejscowości na trasie„Leśnej Rajzy”, z typowym średniowiecznym układem ulic- miasta Woźniki.  Miłośnicy wypoczynku nad wodą mogą wybierać pomiędzy zbiornikami wodnymi w Kaletach- Zielonej i Nakło- Chechło w gminie Świerklaniec. Czynnymi w okresie wakacyjnym odkrytymi kąpieliskami- basenami-dysponują gminy Tworóg (Brzeźnica) oraz Koszęcin (teren Gminnego Ośrodka Sportui Rekreacji). Niepowtarzalny urok mają też rzeki Mała Panew i Brynica, staw w parku świerklanieckim i położony w jego sąsiedztwie zbiornik zaporowy Kozłowa Góra,stawy Gierzyna w Miasteczku Śląskim. Na terenie gminy Miasteczko Śląskie, w leśnym uroczysku Pasieki, napotkać można napotkać też pozostałości po zalanej w1917 roku kopalni rudy żelaza.

 

Atrakcje czekające na turystów podążających „Leśną Rajzą” można by długo wymieniać- najprościej jednak wsiąść na rower i przekonać się do uroków szlaku właśnie na dwóch kółkach. Priorytetem miast i gmin, na których terenie położone są należące do szlaku ścieżki, będzie ciągłe powiększanie komfortu podróżujących „Leśną Rajzą” turystów, dbanie o poprawność oznaczeń, wiaty spoczynkowe, rozszerzanie bazy noclegowej i restauracyjnej. Tak więc-zapraszamy na szlak- jednocześnie gwarantując, iż raz powziętą w tej kwestii decyzję powtórzą Państwo w przyszłości wielokrotnie.

Share