Camino – LEŚNO RAJZA na JAKOBSWEG

Camino – LEŚNO RAJZA na JAKOBSWEG
Urokliwymi fragmentami Leśnej Rajzy wiedzie VIA CLAROMONTANA, nią dotrzemy do historycznego królewskiego szlaku VIA REGIA. Wszystkie te dziwnie brzmiące nazwy łączy jeden wspólny termin „Camino de Santiago” oznaczający pątniczy szlak prowadzącym do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii.

Na Leśnej Rajzie

Na Leśnej Rajzie

VIA CLAROMONTANA (Droga Jasnogórska) wiedzie z Jasnej Góry na Piekarską Kalwarię. Po opuszczeniu Częstochowy droga prowadzi najpierw przez faliste, zalesione tereny Progu Herbskiego, później schodzi na wschodnie krańce Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą, następnie wspina się na wyżynne obszary Progu Woźnickiego i wiedzie do Lubszy. Od 25 lipca 2014 roku Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy znajduje się na mapie polskich i europejskich Dróg św. Jakuba. Lubsza uważana za jedną z najstarszych miejscowości na Górnym Śląsku. Kiedy zbudowano pierwszy kościół w Lubszy źródła milczą. Najstarsza wzmianka o istnieniu drewnianej lubszeckiej świątyni pochodzi z 1374 roku. Podania głoszą że pierwotny kościół spłonął w trakcie wojny pomiędzy Władysławem Jagiełłą, królem polskim, a Władysławem Opolczykiem, księciem opolskim, w latach 1391 – 1396 i po tym fakcie ufundowano nowy murowany kościół parafialny. Po opuszczeniu okolic Grojca Droga Jasnogórska prowadzi przez płaskie rozległe tereny leśne, które stanowią wschodnią część Równiny Opolskiej a za doliną Małej Panwi kieruje pątników przez malownicze wzniesienia Garbu Tarnogórskiego do Sączowa. W 1224 r. biskup krakowski Iwo Odrowąż ustanowił tu parafię pw. św. Jakuba Ap. W Sączowie szlak łączy się z VIA REGIA prowadzącą przez Piekary, Górę Św. Anny, Zgorzelec, Ulm, Genewę do Hiszpanii.
szlaki
Leśni Rajzowicze poznają szlak „Camino” po niebieskich tabliczkach z charakterystyczną muszlą z promieniami. VIA CLAROMONTANA została oznaczona przez Górnośląski Klub Przyjaciół Camino wspólnie z Zagłębiowskim Klubem Przyjaciół Camino.

Oznakowanie Camino

Oznakowanie Camino

Szlakami św. Jakuba pielgrzymi od wieków podążali do grobu Apostoła Św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostella w Hiszpanii. Ta forma wędrowania zdobywa coraz większą popularność w Europie. Każdego roku do Santiago de Compostela dochodzi pieszo lub na rowerach ponad 200 tysięcy osób. W roku 2012 do Santiago doszło 2307 Polaków.
Dla pielgrzymów przygotowane zostały specjalne przewodniki. Pełna lista dostępnych wydawnictw na www.camino.net.pl. Dostępne są także cyfrowe mapy poszczególnych odcinków szlaku, a także ich ślady GPS. Droga św. Jakuba w Polsce zyskuje popularność jako szlak kulturowy odtwarzający historyczne trakty komunikacyjne. Szlaki św. Jakuba łączą w sobie religijną duchowość, obcowanie z naturą, odkrywanie dziedzictwa kulturowo- historycznego oraz aktywną turystykę.
I ty dotrzesz do Santiago de Compostella, rowerem, pieszo lub duchowo. Zacznij od odcinka Leśnej Rajzy.

NA VIA REGIA

NA VIA REGIA

Pozdrowienia z VIA REGIA.

Dodaj komentarz

Share